Prícestná kaplnka Povýšenia svätého kríža bola postavená v roku 1905 v duchu baroka. Od 17. apríla 1963 je národnou kultúrnou pamiatkou. Unifikovaný názov NKP v ústrednom zozname pamiatkového fondu je Kaplnka prícesná – ID – 710-312/0. Nachádza sa v intraviláne obce Kyjov, oproti obecnému úradu. Má súpisné číslo 151, ktoré jej vôbec nepridáva na kráse a hodnote. Architektonicky je to ľudová kamenná stavba, postavená v štvorcovom pôdoryse s malou svätyňou a výraznými prvkami.
Veža kaplnky už upúta z diaľky. Jej ihlanovitý tvar zakončený cibuľovitou vežičkou je spolu so strechou celej stavby pokrytý šindľami. Vchod do kaplnky je situovaný na západ. Obe strany vchodových dverí sú lemované ozdobnými polopiliermi, takzvanými pilastrami (architektonický prvok, ktorý mierne vystupuje na stene). Má tvar neúplného piliera alebo stĺpa a plní dekoratívnu funkciu. Jednoduché okná s oblým záklenkom sú po jednom na južnej a severnej strane stavby.
Nad drevenými dverami kaplnky vystupujú do popredia ornamentálne znaky kaplnky, ktoré odrážajú historický odkaz kresťanskej viery, postoj ku svetu a životu:
Kríž – hlavný symbol kresťanskej viery vychádzajúci z Kristovho kríža – z kríža, na ktorom bol podľa Biblie ukrižovaný Ježiš Kristus
Prepichnuté srdcia krížom – krvácajúce Ježišovo srdce na kríži a srdce stúpajúce nahor – svetlo na nebesiach - nádej večného života
MИP BAM - Pokoj Vám! - citované z Evanjelia podľa Jána – kapitola 20
Okrúhle okno – symbol Slnka
Dominantným prvkom každej sakrálnej architektonickej stavby je kríž. Symbolika kríža zaznamenala v dejinách ľudstva pozoruhodný vývoj, každý kríž predstavuje určitý ideogram – významové posolstvo.
Sviatok Povýšenie svätého kríža, ktorý sa každoročne slávi 14. septembra, patrí k najstarším sviatkom východnej cirkvi. Historické záznamy sa viažu na dve starosvetské udalosti: nájdenie Pánovho svätého kríža v 4. storočí a navrátenie kríža z Perzie – 14. septembra 630.
Unikátnym prvkom kaplnky Povýšenia svätého kríža v Kyjove je kríž, ktorý nemá obdoby. S jeho tvarovou dokonalosťou sa pohral majster kováč, ktorému patrí naše uznanie. V čase tvorby tohto unikátneho diela išlo o významné symbolické posolstvo. Neodborným skúmaním sme zistili, že môže ísť o rozvinutý rovnoramenný grécky kríž, symbol gréckokatolíckej viery, doplnený dvoma nahor ohnutými ramenami. O tom, čo mali tieto dva ramená symbolizoval, môžeme dnes len polemizovať. Harmónia, pokoj v duši, láska k Bohu? Štyri ramená – štyri klince na kríži? To piate, dvíhajúce sa k nebesiam – opretá Ježišova hlava na kríži? Nuž, tieto otázky môžu byť predmetom skúmania odbornej verejnosti. Je na škodu, že v záznamoch obce sa o tejto stavbe nezachovali žiadne historické záznamy.